piątek, 17 stycznia 2014

Kryteria wyboru parapetów: budżet

O tym, że parapety wewnętrzne stosowane w pomieszczeniach mieszkalnych są ważnym elementem dekoracyjnym mieszkania nikogo nie trzeba przekonywać. Mimo, że często parapety są zasłaniane firanką czy zasłoną i nie są widoczne dla użytkowników, warto zadbać o dobry wygląd parapetu - a ten zależy bardzo często od materiału, z którego został wykonany. Naturalne kamienie: marmury, granity czy prawdziwe drewno są chyba najładniejszymi materiałami do wykonania parapetów. Są to jednak materiały dużo droższe od chociażby parapetów z PCV. W zależności od posiadanego budżetu i ilości parapetów, które musimy zamontować w mieszkaniu lub całym domu konsumenci dokonują różnych wyborów. 


Parapety wewnętrzne - marmur, granit

Wspomniane parapety z prawdziwych kamiennych minerałów: marmury czy granity uchodzą za najdroższe parapety na rynku. Szczególnie tyczy się to rynku polskiego, a ma to związek z pochodzeniem surowców a raczej ich brakiem w Polsce i koniecznością sprowadzania. Również sama dalsza obróbka marmuru czy granity w celu docięcia i doszlifowania go pod odpowiednie wymiary nie jest najtańszym rozwiązaniem. Z pomocą mogą przyjść jednak parapety z aglomarmuru lub algogranitu - są to bardzo dokładne imitacje prawdziwego kamienia, które składają się mieszanki skruszonych kamieni naturalnych (90-95%) połączonych ze sobą żywicą poliestrową. Takie rozwiązanie obniża zarówno koszt produkcji materiału jak i jego przystosowanie (docinanie pod wymiar).


Parapety wewnętrzne drewniane

Pośrednim rozwiązaniem jeśli chodzi o budżet i parapety wewnętrzne są parapety z drewna. Oczywiście tutaj cena jest bardzo zależna od użytego drewna, bo np. mahoń to koszt od 400 zł/m2 wzwyż! Trzeba również pamiętać, że drewno jest materiałem wymagającym jeśli chodzi o konserwacje, nie lubi wilgoci mimo, że jest przed nią zabezpieczany i ulega naturalnym wpływom atmosfery i otoczenia. Tańsze wersje parapetów drewnianych są też niestety łatwe do uszkodzenia. Jeśli zwyciężą w nas jednak względy estetyczne to zapewne wielu zdecyduje się właśnie na to rozwiązanie pośrednie gdyż parapety drewniane cechują się "ciepłym przyjemnym wyglądem" w pomieszczeniach. Poza tym drewno jest lepszym izolatorem ciepła niż kamienne parapety.

Parapety wewnętrzne PCV

Najtańszą opcją budżetową są parapety z PCV - ze względu na użyty materiał i produkcję są to zdecydowanie najtańsze parapety na rynku. Oczywiście za ceną idą również względu jakościowe. Parapety PCV mimo, że tanie mogą ulegać przebarwieniom pod wpływem światła słonecznego i jeśli są białe przy zakupie, po jakimś czasie niestety pożółkną.

Ceny parapetów wewnętrznych 

Żeby nie być jednak gołosłownym porównajmy ceny parapetów wewnętrznych w zestawieniu z materiałami, z których je wykonano:

  • Marmur włoski - +450 zł/m2
  • Drewno mahoniowe - +400 zł/m2
  • Marmur polski - +150 zł/m2
  • Kamień syntetyczny - 60 zł/m2
  • Drewno sosnowe - 40 zł/m2
  • Laminat poliestrowo-szklany - 35 zł/m2
  • PCV - 15 zł/m2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz