Bezpośrednim elementem, z którym zawsze sąsiaduje parapet jest oczywiście okno zatem w pierwszej kolejności parapet wewnętrzny, ale i zewnętrzny powinien współgrać z oknem. Najczęściej dopasowuje się do siebie stolarkę okienną i kolor oraz materiał, z którego będzie wykonany parapet. Jeśli decydujemy się na parapet drewniany lub udający naturalne drewno dopasowanie go do naturalnego koloru stolarki okiennej może nie być proste. Z kolei parapety kamienne współgrają z większością różnych stolarek okiennych.
Innymi elementami, z którymi powinny współgrać parapety są podłogi w pomieszczeniu. Tutaj najbardziej harmonijne są połączenia tych samych materiałów zarówno na podłogach i na parapetach. Zatem jeśli podłogi są wykonane z drewna warto poszukać podobnego materiału i koloru na parapet. Z kolei do podłóg wykonanych z płytek ceramicznych pasują parapety kamienne lub parapety wykończone tymi samymi płytkami co na podłodze.
Bardzo częstym rozwiązaniem jest zgranie parapetu wewnętrznego w kuchni z blatami kuchennymi. W takich sytuacjach można wręcz połączyć te dwa elementy i zrobić jeden blat, który będzie podchodził pod okno i pełnij rolę parapetu i na odwrót.
Od lat parapety wewnętrzne w większości domów służą jako powierzchnia użytkowa przede wszystkim na kwiaty doniczkowe, drobne elementy dekoracyjne itp. pełniąc rolę dodatkowej półki w pomieszczeniu. Skoro zatem wykorzystujemy ich powierzchnię jako miejsce pod inne elementy dekoracji wnętrz - zadbajmy o to, by same parapety stanowiły ich upiększenie i harmonijne uzupełnienie.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz