Dziś postaramy się wam przybliżyć tajniki prawidłowego montażu parapetów wewnętrznych. Oczywiście tym, którzy nie czują się na siłach lub nie chcą eksperymentować z tak ważnym elementem wyposażenia każdego mieszkania czy domu jakim jest parapet zalecamy skorzystanie z usług specjalistów. Mimo wszystko zachęcamy do lektury.
W pierwszej kolejności konieczne jest odpowiednie przygotowanie muru, na którym będzie umieszczony parapet. Trzeba zadbać o kilka aspektów - w pierwszej kolejności powinniśmy powierzchnię odpowiednio wypoziomować (dla parapetów wewnętrznych!) oraz wyrównać (np. zaprawą wyrównującą) by mocowany parapet zewnętrzny maksymalnie przylegał do muru i między nim a powierzchnią nie powinno być żadnej przestrzeni - to zapewni najlepsze klejenie obu powłok. Druga podstawowa rzecz to doprowadzenie muru do takiego stanu by był on maksymalnie czysty i suchy, pozbawiony pyłu, wszelkiego brudu, kurzu lub resztek farb, rzadziej wosku lub tłuszczu. Podobnie jak w poprzednio - ma to szczególne znaczenie dla związania obu powierzchni klejem.
Gdy powierzchnia będzie już odpowiednio przygotowana nakładamy na obie powierzchnie cienką warstwę odpowiedniego kleju szybkowiążącego. Klej powinien zostać bardzo dokładnie i równomiernie rozprowadzony po obu stronach najlepiej z użyciem płaskiej szpachelki. Używając kleju szybkowiążącego nie możemy zbyt długo zwlekać - parapet wewnętrzny należy dopasować do muru i docisnąć. Większość stosowanych klejów do wiązania parapetów to kleje poliuretanowe, które ulegają utwardzeniu i wysychaniu dzięki wilgoci z powietrza. W zależności od wilgotności powietrza w danym dniu i w samym pomieszczeniu klej zwiąże obie powierzchnie i stwardnieje do ok. 4h od momentu wykonania całej operacji. Nie zaleca się jednak testowania, stawiania ciężkich przedmiotów lub opierania się o parapet szybciej niż przed upływem 24h po nałożeniu kleju. Warto również pamiętać, że najmocniejsze połączenie otrzymamy gdy docisk parapetu do muru będzie trwał przez cały czas wysychania kleju.
Prócz klejów montażowych do parapetów można użyć również innych środków takich jak cementowe zaprawy klejowe, które występują w ofercie produktów różnych firm z branży budowlanej.
Cieńsze lub po prostu nieco lżejsze parapety można również zamontować przy pomocy pianki montażowej, która - zdecydowanie prościej niż w przypadku kleju - ułatwia np. demontaż parapetu w przyszłości. Poza tym pianki montażowe zapewniają dobrą izolację termiczną co ma istotne znaczenie w przypadku parapetów montowanych pod oknami.
Na sam koniec po wyschnięciu kleju powinniśmy postarać się o uszczelnienie wszystkich szpar i otworów między parapetem a ścianą czy oknem. Uszczelniania dokonuje się za pomocą silikonu. Ma to zabezpieczyć przed dostawaniem się wody pod parapet i w szczeliny.
To w zasadzie tyle. Mamy nadzieję, że pomogliśmy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz